‹ Vše o odběru

Rizika darování krevní plazmy

Kolem darování krevní plazmy se vznáší mnoho otazníků. Některé neoprávněně tvrdí, že může dokonce darování plazmy škodit. Pojďme si v tomto článku uvest na pravou míru mýty a pravdy o darování krevní plazmy. Pokud ještě mezi pravidelné dárce nepatříte a teprve darování zvažujete, tak je tento text právě pro vás. Přečtěte si o tom, jakou jsou rizika a co se může i nemůže stát.

Onemocnění přenosná krví

Nejčastější obava panuje kolem rizika onemocnění přímo při odběru plazmy. V dárcovských centrech Europlasma dbáme na přísné hygienické podmínky, abychom zajistili naprostou bezpečnost našich dárců i osob, kteří užívají léky vyráběné z krevní plazmy. Proto nepřijímáme nikoho, kdo v minulosti prodělal žloutenku typu B nebo C, některé tropické nemoci, syfilis nebo se nakazili HIV. Za určitých podmínek také dárce vyřazujeme ať už na krátkou dobu, nebo trvale. Více si můžete přečíst na stránce, kdo může darovat plazmu.

Další opatření přijímáme v podobě jednorázového vybavení pro plazmaferézu. Použitý materiál poté likvidujeme dle legislativou daných podmínek a pro dalšího dárce máme vždy připravené zcela nový sterilní vybavení.

Rizika plazmaferézy

Dárci zpravidla snášejí odběr krevní plazmy dobře. V některých případech může vzniknout v místě vpichu modřina či krevní výron. V ojedinělých případech může dojít k nevolnosti, oběhové slabosti nebo silnějšímu krvácení z místa vpichu. V takovém případě se odběr okamžitě ukončuje, nejedná se však o závažné problémy, které by vás jakkoliv ohrožovaly. Obvykle jedinou bolest při plazmaferéze pocítíte při vpichu.

Dopady darování plazmy na zdraví

Pokud se ptáte, za jak dlouho se obnoví plazma a jaký je vliv na zdraví, tak nemusíte mít strach, že vaše tělo bude strádat. Odebraná krevní plazma se v těle obnoví do 48 hodin. Obnova krevní plazmy trvá většinou v řádu hodin, maximálně pár dní. Abychom minimalizovali zátěž na dárcovo tělo, podáváme každému před ukončením odběru fyziologický roztok ohřátý na teplotu těla.

Z dlouhodobého hlediska se může stát, že budete mít lehce zjizvenou tkáň v místě vpichů, po odběru plazmy můžete cítit slabost, opět se však nejedná o nebezpečné dopady a výhody darování krevní plazmy všechna tato rizika výrazně převažují.

Pokud jste z Prahy nebo okolí, tak můžete využít naše pražská dárcovská centra na Černém MostěChodově a Zličíně.

Chci darovat na Zličíně Chci darovat na Chodově Chci darovat na Černém Mostě

Časté otázky

KDO BY PLAZMU NEMĚL DAROVAT?

Dárce plazmy musí splnit některá kritéria ohledně zdravotního stavu. Darovat plazmu nesmí: pokud mát nádorové onemocnění, je diabetik, má závažné chronické onemocnění např. srdce, zažívacího traktu, krve, ledvin, je po transplantaci, má epilepsii, roztroušenou sklerózu.... Zdravotní způsobilost dárce plazmy posuzuje lékař a to na základě rozboru anamnézy a základního fyzikálního a laboratorního vyšetření. Za propuštění dárce k odběru zodpovídá lékař. Více se dozvíte na naší stránce věnované speciálně tomu, kdo by měl a kdo by neměl darovat krevní plazmu.

Více

JE DAROVÁNÍ PLAZMY ŠKODLIVÉ?

V případě, že jste nám nic o svém zdravotním stavu nic nezamlčel a dodržujete doporučenou životosprávu vám darování plazmy nemůže ublížit. Bezpečností dárcovství se za téměř 50 let a desítky milionů odběrů ročně zabývalo nespočet studií a neprokázalo se, že by pravidelné dárcovství mělo nějaký negativní dopad na zdraví dárců. Poslední rozsáhlou studií na toto téma je německá studie SIPLA, kterou najdete třeba zde: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16907878

Více

JE MOŽNÉ SE PŘI DAROVÁNÍ PLAZMY NAKAZIT (NAPŘ. ŽLOUTENKOU)?

Hygiena je při darování plazmy základní požadavek. K odběru plazmy používáme výlučně jednorázové sterilní sety. Krev i plazma protékají pouze tímto uzavřeným sterilním systémem na jedno použití a nedostanou se do kontaktu s okolím. Není tedy možné přijít do kontaktu s cizí krví či jakýmkoliv jiným biologickým materiálem. Dárce, ani jeho krev se nikdy nedostane do styku s krví jiného dárce. Tím je vyloučen eventuální přenos choroboplodných zárodků.

Více

ZA JAK DLOUHO SE MI PLAZMA OBNOVÍ?

Objem krve v cévách se vám doplní velmi rychle a všechny další látky nejpozději do 48 hodin.

Více

PODLE ČEHO SE URČUJE MNOŽSTVÍ ODEBRANÉ PLAZMY?

Množství odebrané plazmy je dané váhou dárce. Pohybuje se v rozmezí 600ml–880ml.

Více

MOHU DAROVAT PLAZMU S KAŠLEM A RÝMOU?

Ne, k odběru raději přicházejte vždy kompletně zdraví.

Více

BERU LÉKY, MOHU DAROVAT PLAZMU?

Užívání léků řešíme individuálně. K vstupnímu vyšetření si přineste seznam užívaných léků. Pokud jste sledováni u odborného lékaře, přineste nám lékařskou zprávu z vaší poslední návštěvy.

Více

JE MOŽNÉ CVIČIT HNED PO ODBĚRU, NEBO JEŠTĚ V TEN DEN?

Lehké sportování za vice hodin po odběru vám sice nezakazujeme, ale určité riziko komplikaci tady je. Záleží hodně i na druhu aktivity, zatěžování organizmu a odběrové paže. Při nepřiměřené zátěži by se vám mohlo udělat slabo a mohl by přijít i kolaps. Upozorňujeme, že při namáhání napíchnuté paže hrozí tvorba hematomu třeba i za mnoho hodin po odběru.

Více

CO MÁM IDEÁLNĚ JÍST A PÍT PŘED ODBĚREM?

Příprava na odběr plazmy začíná již den předem. Vyhněte se tučným jídlům, alkoholu a vypijte cca 3 litry tekutin (vodu, minerální vodu, ovocnou šťávu, ovocný čaj). Kávu, energetické nápoje, černý čaj nepočítejte. V den odběru nadále pokračujte v dostatečném pitném režimu, konzumujte lehké, netučné potraviny. Před odběrem si můžete dát kousek ovoce. K odběru nikdy nechoďte nalačno.

Více

MOHU MÍT BĚHEM ODBĚRU ŽVÝKAČKU NEBO BONBON V ÚSTECH?

Ne, nemůžete. Mít něco v dutině ústní během odběru je nepřípustné z důvodu možného náhlého kolapsu a následně vdechnutí tohoto tělesa do plic.

Více

SNIŽUJE ODBĚR PLAZMY ÚČINEK ANTIKONCEPCE?

Nemusíte mít obavy, ale pro jistotu, pokud hormonální antikoncepci berete ráno, objednávejte se k odběrům až na odpoledne.

Více

Napište nám
Zavřít

Prosím čekejte, načítám formulář ...