Onemocnění přenosná krví
Nejčastější obava panuje kolem rizika onemocnění přímo při odběru. V dárcovských centrech Europlasma dbáme na přísné hygienické podmínky, abychom zajistili naprostou bezpečnost našich dárců i osob, kteří užívají léky vyráběné z krevní plazmy. Proto nepřijímáme nikoho, kdo v minulosti prodělal žloutenku typu B nebo C, některé tropické nemoci, syfilis nebo se nakazili HIV. Za určitých podmínek také dárce vyřazujeme ať už na krátkou dobu, nebo trvale.
Další opatření přijímáme v podobě jednorázového vybavení pro plazmaferézu. Použitý materiál poté likvidujeme dle legislativou daných podmínek a pro dalšího dárce máme vždy připravené zcela nový sterilní vybavení.
Rizika plazmaferézy
Dárci zpravidla snášejí odběr krevní plazmy dobře. V některých případech může vzniknout v místě vpichu krevní výron. V ojedinělých případech může dojít k nevolnosti, oběhové slabosti nebo silnějšímu krvácení z místa vpichu. V takovém případě se odběr okamžitě ukončuje, nejedná se však
o závažné problémy, které by vás jakkoliv ohrožovaly. Obvykle jedinou bolest při plazmaferéze pocítíte při vpichu.
Dopady darování plazmy na zdraví
Odebraná krevní plazma se v těle obnoví do 48 hodin. Abychom minimalizovali zátěž na dárcovo tělo, podáváme každému před ukončením odběru fyziologick7 roztok ohřátý na teplotu těla.
Z dlouhodobého hlediska se může stát, že budete mít lehce zjizvenou tkáň v místě vpichů, po odběru můžete cítit slabost, opět se však nejedná o nebezpečné dopady a výhody darování krevní plazmy všechna tato rizika výrazně převažují.