Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

‹ Vše o odběru

Rizika darování krevní plazmy

Onemocnění přenosná krví

Nejčastější obava panuje kolem rizika onemocnění přímo při odběru. V dárcovských centrech Europlasma dbáme na přísné hygienické podmínky, abychom zajistili naprostou bezpečnost našich dárců i osob, kteří užívají léky vyráběné z krevní plazmy. Proto nepřijímáme nikoho, kdo v minulosti prodělal žloutenku typu B nebo C, některé tropické nemoci, syfilis nebo se nakazili HIV. Za určitých podmínek také dárce vyřazujeme ať už na krátkou dobu, nebo trvale.
Další opatření přijímáme v podobě jednorázového vybavení pro plazmaferézu. Použitý materiál poté likvidujeme dle legislativou daných podmínek a pro dalšího dárce máme vždy připravené zcela nový sterilní vybavení.

Rizika plazmaferézy

Dárci zpravidla snášejí odběr krevní plazmy dobře. V některých případech může vzniknout v místě vpichu krevní výron. V ojedinělých případech může dojít k nevolnosti, oběhové slabosti nebo silnějšímu krvácení z místa vpichu. V takovém případě se odběr okamžitě ukončuje, nejedná se však 
o závažné problémy, které by vás jakkoliv ohrožovaly. Obvykle jedinou bolest při plazmaferéze pocítíte při vpichu.

Dopady darování plazmy na zdraví

Odebraná krevní plazma se v těle obnoví do 48 hodin. Abychom minimalizovali zátěž na dárcovo tělo, podáváme každému před ukončením odběru fyziologick7 roztok ohřátý na teplotu těla.
Z dlouhodobého hlediska se může stát, že budete mít lehce zjizvenou tkáň v místě vpichů, po odběru můžete cítit slabost, opět se však nejedná o nebezpečné dopady a výhody darování krevní plazmy všechna tato rizika výrazně převažují.

Časté otázky

PODLE ČEHO SE URČUJE MNOŽSTVÍ ODEBRANÉ PLAZMY?

Množství odebrané plazmy je dané váhou dárce. Pohybuje se v rozmezí 600ml–880ml.

MOHU DAROVAT PLAZMU S KAŠLEM A RÝMOU?

Ne, k odběru raději přicházejte vždy kompletně zdraví.

KDO BY PLAZMU NEMĚL DAROVAT?

Dárce plazmy musí splnit některá kritéria ohledně zdravotního stavu. Darovat plazmu nesmí: pokud mát nádorové onemocnění, je diabetik, má závažné chronické onemocnění např. srdce, zažívacího traktu, krve, ledvin, je po transplantaci, má epilepsii, roztroušenou sklerózu.... Zdravotní způsobilost dárce plazmy posuzuje lékař a to na základě rozboru anamnézy a základního fyzikálního a laboratorního vyšetření. Za propuštění dárce k odběru zodpovídá lékař. Více se dozvíte na naší stránce věnované speciálně tomu, kdo by měl a kdo by neměl darovat krevní plazmu.

BERU LÉKY, MOHU DAROVAT PLAZMU?

Užívání léků řešíme individuálně. K vstupnímu vyšetření si přineste seznam užívaných léků. Pokud jste sledováni u odborného lékaře, přineste nám lékařskou zprávu z vaší poslední návštěvy.

CO MÁM IDEÁLNĚ JÍST A PÍT PŘED ODBĚREM?

Příprava na odběr plazmy začíná již den předem. Vyhněte se tučným jídlům, alkoholu a vypijte cca 3 litry tekutin (vodu, minerální vodu, ovocnou šťávu, ovocný čaj). Kávu, energetické nápoje, černý čaj nepočítejte. V den odběru nadále pokračujte v dostatečném pitném režimu, konzumujte lehké, netučné potraviny. Před odběrem si můžete dát kousek ovoce. K odběru nikdy nechoďte nalačno.

MOHU MÍT BĚHEM ODBĚRU ŽVÝKAČKU NEBO BONBON V ÚSTECH?

Ne, nemůžete. Mít něco v dutině ústní během odběru je nepřípustné z důvodu možného náhlého kolapsu a následně vdechnutí tohoto tělesa do plic.

SNIŽUJE ODBĚR PLAZMY ÚČINEK ANTIKONCEPCE?

Nemusíte mít obavy, ale pro jistotu, pokud hormonální antikoncepci berete ráno, objednávejte se k odběrům až na odpoledne.

ZA JAK DLOUHO SE MI PLAZMA OBNOVÍ?

Objem krve v cévách se vám doplní velmi rychle a všechny další látky nejpozději do 48 hodin.

JE MOŽNÉ CVIČIT HNED PO ODBĚRU, NEBO JEŠTĚ V TEN DEN?

Lehké sportování za vice hodin po odběru vám sice nezakazujeme, ale určité riziko komplikaci tady je. Záleží hodně i na druhu aktivity, zatěžování organizmu a odběrové paže. Při nepřiměřené zátěži by se vám mohlo udělat slabo a mohl by přijít i kolaps. Upozorňujeme, že při namáhání napíchnuté paže hrozí tvorba hematomu třeba i za mnoho hodin po odběru.

JE DAROVÁNÍ PLAZMY ŠKODLIVÉ?

V případě, že jste nám nic o svém zdravotním stavu nic nezamlčel a dodržujete doporučenou životosprávu vám darování plazmy nemůže ublížit. Bezpečností dárcovství se za téměř 50 let a desítky milionů odběrů ročně zabývalo nespočet studií a neprokázalo se, že by pravidelné dárcovství mělo nějaký negativní dopad na zdraví dárců. Poslední rozsáhlou studií na toto téma je německá studie SIPLA, kterou najdete třeba zde: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16907878

MOHU SE PŘI DAROVÁNÍ PLAZMY NAKAZIT (NAPŘ. ŽLOUTENKOU)?

Hygiena je při darování plazmy základní požadavek. K odběru plazmy používáme výlučně jednorázové sterilní sety. Krev i plazma protékají pouze tímto uzavřeným sterilním systémem na jedno použití a nedostanou se do kontaktu s okolím. Není tedy možné přijít do kontaktu s cizí krví či jakýmkoliv jiným biologickým materiálem. Dárce, ani jeho krev se nikdy nedostane do styku s krví jiného dárce. Tím je vyloučen eventuální přenos choroboplodných zárodků.

Napište nám

Zavřít
Novoroční předsevzetí 2022 Novoroční předsevzetí 2022