Červené krvinky jsou pro naše tělo a jeho zdraví naprosto nezbytné. Bez dostatečného množství těchto mikroskopických pomocníků se můžeme cítit unaveni, slabí a může dojít i k dalším zdravotním komplikacím. Podívejme se společně na to, proč je důležité sledovat množství červených krvinek, jaké jsou příčiny jejich nedostatku a co můžeme preventivně dělat pro jejich správnou hladinu v našem těle.
Funkce červených krvinek
Červené krvinky, nebo také erytrocyty, mají zásadní vliv na správné fungování lidského těla. Vznikají v kostní dřeni. Jejich hlavním úkolem je přenášet kyslík z plic do všech buněk těla a zpětně doručit z tkání oxid uhličitý (CO2) do plic, odkud je následně vydechován. Tento proces je zásadní pro výrobu energie v buňkách, a tedy pro správnou funkci všech našich svalů a orgánů.
Nedostatek červených krvinek
Při nedostatku červených krvinek nemůže tělo efektivně využívat vdechovaný kyslík, protože červené krvinky jím nezvládají dostatečně zásobovat všechny buňky v těle. Odborně se tomuto onemocnění říká chudokrevnost, neboli anémie.
Snížená tvorba červených krvinek navíc ovlivňuje i koncentraci krevního barviva (hemoglobinu). Jedním z příznaků chudokrevnosti tak může být například i bledost pokožky.
Příčiny úbytku červených krvinek
Nedostatek červených krvinek může mít několik příčin, které následně významně ovlivňují náš zdravotní stav. Za chudokrevnost, a tedy ztrátu červených krvinek mohou často naše nevhodné stravovací návyky. Předně se jedná o nedostatek železa, vitamínu B12 nebo kyseliny listové ve stravě. Ty jsou pro tvorbu červených krvinek naprosto nezbytné. Chudokrevnost se tak nezřídka vyskytuje u vegetariánů po vyřazení masa, které je významným zdrojem železa.
Snížené množství červených krvinek se také často objevuje u žen se silnou menstruací, v těhotenství či po komplikovaném porodu. Anémie ale může vzniknout i při větší ztrátě krve. To se může týkat akutních (poranění, chirurgický zákrok apod.) nebo chronických příčin ztráty krve (krvácivé poruchy).
K chudokrevnosti samozřejmě přispívají také chronická onemocnění. Obvykle se jedná o střevní poruchy, jako je například Crohnova choroba, celiakie a další. Málo červených krvinek ale můžeme mít také v důsledku léčby určitých onemocnění, jako je rakovina, která zahrnuje chemoterapii nebo radioterapii, které poškozují kostní dřeň. K anémii se mohou přispět také genetické poruchy, imunitní onemocnění nebo expozice určitým toxickým chemikáliím.
Příznaky a projevy úbytku červených krvinek
Nástup anémie může být velmi nenápadný a pozvolný, takže úbytku červených krvinek se nemusíme v první fázi ani všimnout. Zvláště při vytížení v zaměstnání, nebo v domácnosti lze chybně považovat únavu nebo bledost pokožky za přirozené důsledky.
V každém případě jakékoliv příznaky a projevy byste neměli podceňovat a raději se poradit s vaším praktickým lékařem. Symptomy nedostatku červených krvinek mohou být následující:
- bledost kůže a sliznic
- zvýšená únava a pocit vyčerpání
- slabost a závratě
- bolesti hlavy, nebo hučení v uších
- ztížené dýchání i při malé námaze
- obecné snížení kondice
- nepravidelný, nebo rychlý srdeční tep
- špatná soustředěnost a roztěkanost
- studené ruce a nohy
- špatná kvalita vlasů, pokožky a nehtů
Dlouhodobý nedostatek červených krvinek může vést také k závažnějším komplikacím, jako jsou srdeční problémy a snížená imunitní obranyschopnost. Chudokrevní lidé také mohou trpět i na opakované infekce a špatné hojení ran. Časté jsou také podrážděné reakce, nebo naopak neobvyklá apatie až lhostejnost.
Léčba nedostatku červených krvinek
Léčba nedostatku červených krvinek závisí na zjištěné příčině a měl by ji vždy určit lékař. Zde jsou některé z běžně používaných metod:
Doplnění železa a vitamínů – Je-li příčinou anémie nedostatek živin, může lékař doporučit užívání doplňků železa, vitamínu B12 nebo kyseliny listové. Tyto doplňky pomáhají zvýšit produkci červených krvinek a zlepšit jejich funkci.
Léčba zjištěného onemocnění – Pokud je nedostatek červených krvinek způsoben změnou zdravotního stavu (např. nějakým onemocněním), která má vliv na nedostatečnou tvorbu červených krvinek, může samotná léčba tohoto onemocnění přispět k normalizaci množství červených krvinek.
Transfuze krve – Typicky v případech akutních ztrát krve může být nutná transfuze červených krvinek, aby se rychle obnovila potřebná úroveň kyslíku v těle. V případě chronických onemocnění s poruchami krvácení se musí přistoupit ke speciální léčbě.
Léčba erytropoetinem – V některých případech, jako je chronické selhání ledvin, může lékař předepsat léky, které stimulují produkci červených krvinek v kostní dřeni.
Důležitým prvkem léčby je také pravidelné sledování a testování krevního obrazu, aby lékaři mohli posoudit účinnost léčby a případně upravit terapeutický plán.
Prevence před nedostatkem červených krvinek
Každý z nás může ovlivnit správnou tvorbu červených krvinek ve svém těle. Můžeme se tak velmi jednoduše vyhnout mnoha zdravotním problémům. Zde jsou některé kroky, které můžete podniknout, aby vaše tělo vždy mělo dostatek červených krvinek:
Vyvážená strava
Zajistěte, že vaše strava obsahuje dostatek železa, vitamínu B12 a folátů. Zahrňte do jídelníčku potraviny jako červené maso, luštěniny a celozrnné produkty. Dejte si ale pozor na preventivní doplňování železa pomocí doplňků stravy. Předávkování se železem pomocí běžné stravy prakticky není možné, ale doplňky stravy ano. Nadbytek železa poté je stejně nebezpečný jako jeho nedostatek.
Dostatek pohybu
Pravidelná fyzická aktivita stimuluje tvorbu červených krvinek a pomáhá udržovat krevní oběh zdravý.
Dostatečný přísun tekutin
Dostatečný příjem tekutin je důležitý pro udržení objemu krevní plazmy, což pomáhá udržet zdravou koncentraci červených krvinek.
Omezení konzumace alkoholu a kouření
Tyto zlozvyky mohou negativně ovlivnit tvorbu červených krvinek a způsobit jejich předčasný rozpad.
Pravidelné lékařské kontroly
Nezanedbávejte pravidelné zdravotní prohlídky, které mohou odhalit případné problémy s krví dříve, než se stanou vážnými. Stav svých červených krvinek můžete také zjistit při darování krevní plazmy. Součástí jejího darování je totiž mimo jiné i detailní vyšetření vašeho krevního obrazu.
Přijďte do jednoho z našich dárcovských center Europlasma a podpořte dárcovství krevní plazmy. Budete mít tak jedinečnou příležitost nejen pomoci ostatním, ale také se osobně přesvědčit, zda máte dostatek červených krvinek.