Vše o odběru

Jak probíhá odběr plazmy?

Dárce krevní plazmy musí být zdráv a také je velmi důležitý dostatečný přísun tekutin, jídla a spánku. Plazma je od dárce získávána z plné krve v plazmaferetickém přístroji. Pevné součásti krve (červené a bílé krvinky, krevní destičky) se vrací během odběru zpět dárci. Tento proces trvá v dárcovském centru cca 45 minut.

Více o průběhu odběru

Časté otázky

KDY JE MOŽNÉ DAROVAT PLAZMU PO PORODU?

Darování plazmy je možné 6 měsíců po porodu v případě, že již nekojíte. Pokud kojíte, tak je nutné odložit odběr do doby 1 měsíce po jeho ukončení.

Více

MOHU DAROVAT PLAZMU, KDYŽ MÁM CUKROVKU?

Bohužel lidé trpící diabetem nemohou v našich dárcovských centrech darovat plazmu. Ačkoliv máme mezi dárci pár ojedinělých výjimek, tak se jedná o velmi specifické případy.

Více

MOHU DAROVAT PLAZMU, KDYŽ BERU ANTIDEPRESIVA?

Ano, obecně lze říci, že můžete darovat krevní plazmu, pokud užíváte antidepresiva. Výjimkou jsou některé konkrétní léčivé přípravky, které mohou představovat problém s ohledem na Váš celkový zdravotní stav. Proto konečné rozhodnutí je vždy na uvážení našeho lékaře.

Více

MOHU DAROVAT KREVNÍ PLAZMU, POKUD MÁM TETOVÁNÍ?

Ano, je možné darovat, pokud máte tetování či piercing. Jen je nutné dodržet 6 měsíční odstup od zákroku. To samé platí i pro propíchnutí ušního boltce, permanentní make-u apod.

Více

JAKÉ MOHU ZÍSKAT VÝHODY ZA DAROVÁNÍ KREVNÍ PLAZMY?

Především budete mít v případě pravidelného darování svoje zdraví pod odborným lékařským dohledem díky pravidelným lékařským prohlídkám a kontrolám Vašeho krevního obrazu. Během samotného odběru o Vás bude pečovat vyškolený zdravotnický personál a zajistí tak pro Vás maximální komfort. Za každé darování vám také náleží finanční náhrada Vašich výdajů spojených s darováním krevní plazmy (aktuálně 900 Kč) nebo v případě tzv. bezpříspěvkového darování nárok na odpočet daně z příjmů. Jako náš dárce se můžete automaticky účastnit našeho Věrnostního programu a zároveň budete moci využívat všech výhod v rámci našeho Programu slev a výhod. Navíc pro naše dárce pravidelně připravujeme sezónní marketingové akce. V neposlední řadě Vám v souladu s platnou legislativou náleží možnost čerpání placeného volna navíc.

Více

KDO BY NEMĚL DAROVAT KREVNÍ PLAZMU?

V první řadě není darování krevní plazmy vhodné pro chronicky nemocné, kteří trpí srdečními, jaterními a metabolickými obtížemi. Nevhodné je darování také pro lidí trpící problémy se srážlivostí krve nebo hemofilií. Dárce také nesmí provozovat prostituci, bydlet nebo mít trvalé bydliště v azylovém domě nebo mít partnera nakaženého virem HIV/AIDS. Samozřejmě jsou také vyloučeni lidé, kteří mohou být potenciálně rizikový. Na jeden rok vyloučí z darování krevní plazmy žloutenka typu A, mononukleóza, klíšťová encefalitida a kapavka. Dále se vylučují lidé, jež žili v letech 1980-1996 půl roku a déle ve Velké Británii či Francii.

Více

LÉKY A DAROVÁNÍ KREVNÍ PLAZMY?

Užívání léků řešíme individuálně. K vstupnímu vyšetření si přineste seznam užívaných léků. Pokud jste sledováni u odborného lékaře, přineste nám lékařskou zprávu z vaší poslední návštěvy.

Více

KDY DAROVAT PO OČKOVÁNÍ?

Dle typu očkování a vakcíny náš lékař individuálně posoudí, kdy bude moci dárce na odběr krevní plazmy.

Více

ZA JAK DLOUHO PO NÁVRATU Z CIZINY MOHU PLAZMU DAROVAT?

Standardně se řídíme rizikem přenosu infekčních onemocnění v oblasti, kterou navštívíte a blokace je od 1 dne (Evropa) do 6 měsíců. V souvislosti s epidemii Covid-19 je potřeba sledovat stránky Ministerstva zdravotnictví. Po návratu z rizikových zemí je potřeba dodržet pauzu 4 týdnu. Vždy platí delší blokace. Po návratu z ciziny před plánovaným odběrem doporučuji, vždy kontaktovat naše centrum.

Více

CO ZNAMENÁ DAROVAT BEZPŘÍSPĚVKOVĚ?

Můžete pomáhat hned dvakrát. Jednak darujete krevní plazmu, která pomáhá v léčbě tisíců pacientů. Zároveň ale také tímto způsobem můžete pomoci dle své vlastní preference jednu z našich partnerských neziskových organizací. Zároveň se také v případě bezpříspěvkového darování stáváte účastníkem programu oceňování dárců Českým červeným křížem. Více se dozvíte v sekci věnované bezpříspěvkovému darování.

Více

MOHU SI DAROVÁNÍM KREVNÍ PLAZMY SNÍŽIT DAŇ Z PŘÍJMŮ?

Ano, pokud krevní plazmu darujete bezpříspěvkově. To znamená, že se vzdáte finanční náhrady za jednotlivý odběr. Začátkem následujícího roku vám dáme potvrzení o bezpříspěvkových odběrech a to pak můžete uplatnit v ročním zúčtovaní daní. Aktuální výše odpočtu je 3 000 Kč za každý takový odběr (maximálně 15 % ze základu daně). Vaši finanční náhradu 900 Kč si avšak neponecháváme. Věnujeme ji ve prospěch jedné z našich partnerských neziskových organizací, kterou si sám vyberete.

Více

Mám nárok na volno v práci po darování plazmy?

Darování krevní plazmy představuje dle § 203 zákoníku práce (zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění) překážku v práci na straně zaměstnance v podobě tzv. jiného úkonu v obecném zájmu. Při této překážce v práci pak zaměstnanci přísluší pracovní volno s náhradou mzdy (resp. platu) ve výši průměrného výdělku za dobu cesty k odběru, dobu samotného odběru, cesty zpět a zotavení po odběru v délce až 24 hodin od nástupu cesty k odběru (případně i za další prokázanou nezbytně nutnou dobu), pokud zasahuje do pracovní doby zaměstnance. Vzhledem k tomu, že doba k zotavení po odběru je vysoce individuální a jen obtížně lze prokázat její nezbytnou délku, přistupují v praxi zaměstnavatelé obvykle k tomu, že omlouvají zaměstnancovu nepřítomnost až do začátku další rozvržené směny. Je potřeba říct, že pracovní volno přísluší pouze v případě, kdy nelze úkon provést mimo pracovní dobu.

Více

KDY MOHU DAROVAT KREVNÍ PLAZMU PO OČKOVÁNÍ PROTI COVID-19?

Velmi záleží na typu očkovací látky. V případě vakcíny Pfizer/BioNTech a Moderna nebo proteinové vakcíny (Novavax, Sanofi) stačí pouze interval 1 týden po každé dávce. Pokud jste případně neměli nežádoucí reakci. Pokud vám byla aplikována vektorová vakcína ( AstraZeneca, Johnson & Johnson), tak je potřeba dodržet interval nejméně 4 týdnů po aplikaci každé dávky.

Více

KDY MOHU ZNOVU DAROVAT KREVNÍ PLAZMU PO PRODĚLÁNÍ COVID-19?

Po lehčím průběhu odložte prosím darování minimálně o 7 dnů od vyléčení všech symptomů. Pokud byl průběh závažný ev. s hospitalizaci, kontaktujte našeho lékaře.

Více

JAK DLOUHO MOHU DAROVAT PO OČKOVÁNÍ NEBO PŘISÁTÍ KLÍŠTĚTE?

Pokud se necháte preventivně očkováni proti klíšťové encefalitidě můžete přijít za 1 týden po aplikaci vakcíny, pokud jste neměli žádné nežádoucí reakce. Pokud jste měli přisáté klíště, a klíště jste rychle odstranili a neměli jste žádné zdravotní potíže, můžete přijít za 4 týdny. Po prodělané klíšťové encefalitidě můžete přijít za 1 rok od vyléčení, pokud onemocnění proběhlo bez následků. Prosíme Vás, přineste s sebou propouštěcí zprávu.

Více

JE MOŽNÉ DAROVAT BĚHEM TĚHOTENSTVÍ ČI KOJENÍ?

K odběru plazmy můžete přijít 6 měsíců po skončení těhotenství a měsíc po skončení kojení.

Více

MOHU DAROVAT PLAZMU S OPAREM?

Ne, nemůžete. Opar patří mezi infekční onemocnění. Proto k odběru přijďte až po úplném zhojení.

Více

Jaká je sleva na dani za darování krevní plazmy?

Za každý bezpříspěvkový odběr krevní plazmy je možné uplatnit odpočet ze základu daně ve výši 3 000 Kč. V úhrnu však lze odečíst nejvýše 15 % ze základu daně za zdaňovací období.

Více

KOLIK MOHU MAXIMÁLNĚ ZÍSKAT ZA ODBĚR?

Podle Zákona o specifických zdravotních službách § 32 odst. 2: Za krev odebranou pro výrobu krevních derivátů a pro použití u člověka podle jiných právních předpisů a za její odběr nevzniká osobě, které byla krev odebrána, nárok na finanční ani jinou úhradu, s výjimkou účelně, hospodárně a prokazatelně vynaložených výdajů spojených s odběrem její krve, o které tato osoba požádá, a to celkem do maximální výše 5 % minimální mzdy. To znamená, že při pravidelném darování krevní plazmy můžete ročně získat až 23 400 Kč.

Více

JAKÉ JSOU HLAVNÍ DŮVODY PRO DAROVÁNÍ KREVNÍ PLAZMY?

Dobrý pocit, že pomáháte - darování plazmy nezpochybnitelně zachraňuje lidské životy. Dalším důvodem může být, pravidelná kontrola zdravotního stavu, volno po odběru, a v neposlední řadě finanční náhrada ve výši 900 Kč. Za každý tzv. bezpříspěvkový odběr si mohu snížit základ pro výpočet daně z příjmů nebo získám finanční náhradu mých výdajů spojených s darováním ihned. Navíc, mnohé zdravotní pojišťovny mají programy výhod pro dárce krve a krevních složek (včetně krevní plazmy).

Více

CO BYCH SI MĚL VZÍT KE SVÉMU PRVNÍMU ODBĚRU?

K prvnímu odběru si přineste doklady ( občanský průkaz, kartičku zdravotní pojišťovny), můžete si přinést oblíbenou knížku a dobrou náladu. Nic víc nepotřebujete.

Více

KDO SE MŮŽE STÁT DÁRCEM KREVNÍ PLAZMY?

Darovat plazmu v ČR může každý zdravý člověk ve věku 18 – 65 let / prvodárce do 60 let), s váhou 50 - 150 kg. Zdravotní způsobilost dárce plazmy posuzuje lékař a to na základě rozboru anamnézy a základního fyzikálního a laboratorního vyšetření. Za propuštění dárce k odběru zodpovídá lékař.

Více

CO JE KREVNÍ PLAZMA?

Krevní plazma je tekutá složka krve, tvoří cca 55 procent lidské krve. Sama o sobě je z 90 % tvořena vodou, ze dvou procent minerálními látkami a osm procent plazmy tvoří bílkoviny. A právě tyto plazmatické bílkoviny jsou hlavním důvodem odebírání a zpracování plazmy. Krevní plazmu nelze ničím jiným nahradit ani ji uměle vyrobit.

Více

Proč je na odběrovém sále chladno?

Teplota na odběrovém sále se udržuje kolem 20°C záměrně.
Při vyšší okolní teplotě dochází k rozšíření cév a zvyšuje se riziko náhlého poklesu krevního tlaku, slabosti a ztráty vědomí.

Více

Proč po odběru podáváte ohřátý fyziologický roztok?

Fyziologický roztok se po odběru podává k doplnění objemu krve a udržení optimální krevního tlaku.
Roztok je aplikován ohřátý na tělesnou teplotu. Ohříváním roztoku zvyšujeme komfort dárce po odběru.

Více

Proč ve vašich centrech podáváte nápoje během odběrů?

Doplňování tekutin formou nápojů je i v průběhu odběru plazmy důležité, aby nedošlo k náhlému poklesu krevního tlaku s projevy slabosti a ztráty vědomí. Pro naše dárce máme v obou našich centrech v nabídce širokou škálu nápojů, ze které si každý dárce může vybrat podle své chutě.

Více

Mohu se při darování plazmy nakazit (např. žloutenkou)?

Hygiena je při darování plazmy základní požadavek.
K odběru plazmy používáme výlučně jednorázové sterilní sety. Krev i plazma protékají pouze tímto uzavřeným sterilním systémem na jedno použití a nedostanou se do kontaktu s okolím. Není tedy možné přijít do kontaktu s cizí krví či jakýmkoliv jiným biologickým materiálem. Dárce, ani jeho krev se nikdy nedostane do styku s krví jiného dárce. Tím je vyloučen eventuelní přenos choroboplodných zárodků.

Více

Jak často mohu plazmu darovat?

Odběr je možný jednou za 14 dní.

Více

Co se děje s plazmou po odběru?

Plazma je používána k výrobě životně důležitých léků.
Po odběru se šokově hluboce zmrazí a čekáme na výskledky vyšetření (žloutenky A,B,C, HIV, syphilis, a parvovirus B19). Pokud jsou výsledky negativní, plazmu balíme a odvážíme do továrny k dalšímu zpracování.

Více

Co se z plazmy vyrábí? K čemu se plazma používá?

Vaše plazma bude využitá výhradně k výrobě nenahraditelných léčiv. Ve farmaceutických továrnách se zpracovává ve frakcionačních kotlech o objemech až 10 tisíc litrů. Různými fyzikálně chemickými postupy se izolují jednotlivé frakce proteinů – albuminy, globuliny a koagulační faktory. Ty se dále čistí a koncentrují až do formy konečného léčiva.

Více

Napište nám
Zavřít

Prosím čekejte, načítám formulář ...

Věrnostní program - Cinestar Věrnostní program - Cinestar Zavřít